Lansohet Pagani Huayra Roadster BC me 791 kuajfuqi

Pagani ka lansuar Huayra Roadster BC të edicionit të limituar, i cili është shumë i lehtë e versioni më i fuqishëm i Huayras.

Pagani Huayra Roadster BC vjen me një çmim fillestar prej 3.7 milionë euro, transmeton koha.net. Kjo super veturë sportive ka motorin 6.0 litërsh V12 twin-turbocharged i krijuar ekskluzivisht për Paganin nga Mercedes-AMG.

Super motori i tij prodhon 791 kuajfuqi e ka rrotat e pasme aktive, marsh me shtatë shpejtësi të cilat ndërrohen me pedale.

Pagani Huayra Roadster BC peshon vetëm 1,250kg pasi i gjithë trupi i tij është i bërë nga fibrat e karbonit dhe titanium.