Disa këshilla për nusen, ja si të duket perfekte në ditën e dasmës

Në ditët e sotme duket se do të ketë një rikthim në harmoninë dhe bollëkun e formave të trupit të femrave. Sidoqoftë, edhe gjinjtë, kofshët dhe vithet e bukura duhet të përmirësohen në mënyrën e duhur.

Në shoqërinë primitive, gruaja me forma ishte shprehja maksimale e mirëqenies dhe pjellorisë, ishte objekt arti për shumë piktorë dhe skulptorë, dhe në vitin 900 ishte modeli ideal për kinemanë dhe argëtimin, thjesht mendoni për Loren apo Monroe.

Sidoqoftë, për të nxjerrë në pah pikat e forta të një trupi me forma, ndryshe nga një trup i hollë, do t’ju duhet t’i kushtoni vëmendje disa detajeve, veçanërisht nëse ajo që ju kërkoni është një fustan martese për ditën tuaj të dasmës. Sot do t’ju japim këshilla të vogla për të përmirësuar pamjen tuaj të nusërisë duke zgjedhur llojin e duhur të veshjeve, këpucëve dhe aksesorëve të nuseve.

Bëni një konsultë

Para se të zgjidhni një fustan martese sirenë, sigurohuni që modeli korrespondon vërtetë me trupin tuaj. Për këtë arsye, para se të përpiqeni të gjeni fustanin, është mirë që paraprakisht të kërkoni një këshillë nga një krijues, një shërbim që ndonjëherë ofrohet edhe nga atelierët, gjë që bën të mundur identifikimin e prerjeve dhe pëlhurave të përshtatshme për trupin e dikujt. Pasi të keni konstatuar nëse forma juaj është një orë, dardhë apo një trekëndësh, shkoni përpara dhe kërkoni një plan veprimi që nënvizon pikat e forta të një fiziku të lakuar!

Një bust i rëndësishëm

Nëse format janë përqendruar veçanërisht në pjesën e bustit, ne nuk ju rekomandojmë një prerje princeshe ose një prerje shumë të ndritshme në bark, në këtë rast do të jetë më mirë të zgjidhni një fustan dasme me dantellë me një karrem në formë V që përmban mirë gjoksin, me mëngë të qëndisura dhe një skaj që nuk krijon një shkëputje të tepruar me pjesën e sipërme të veshjes.

Legeni

Veçantia e njohur mirë për ata që kanë një fizik dardhe ose ore, nëse dëshironi të fshihni një legen shumë të theksuar, atëherë vini gjithçka në vijën e belit. Në këtë rast mund të zgjidhni të gjitha zbukurimet që preferoni, aplikime lulesh në korse, shkëlqim, perlat e çmuara dhe gjithçka që ju jep dritë.

Beli

Ata që duan të kamuflojnë në mënyrë bujare vijën e belit, një fustan nusërie i stilit A ose model perandorie janë përgjigjet e duhura. Modeli i perandorisë në veçanti, i jep siluetës një efekt me gjymtyrë të gjata, pasi formon bustin dhe i bën format më homogjene.

Cilat pëlhura të zgjidhni?

Pa dyshim, pëlhurat që nuk tregojnë rrumbullakim dhe që na lejojnë të japim rrjedhshmëri në vijat e trupit janë ato të lëngshme dhe të pa strukturuara që rrjedhin dhe forcojnë, pëlhura të buta dhe të rrëshqitshme si byrynxhyk, organza dhe mëndafshi.

Veshja e duhur

Përtej formave të trupit në ditën e dasmës këshillohet të vishni veshje të përshtatshme, të cilat ju japin liri dhe lehtësi të lëvizjes, por që përmban edhe forma. Pra, shkoni përpara për pantallona të shkurtra, ose për ata që ndjejnë nevojën për të veshur veshje të ngushta, gjëja e rëndësishme është të siguroheni që pëlhura të jetë e rehatshme.

Këpucë dhe aksesorë

Nëse jeni duke kërkuar për një këpucë elegante që futet në një trup të hijshëm, ju këshillojmë të shmangni modelet me bazë para dhe takë të trashë, sepse këto mund të kenë një efekt kundërproduktiv në figurë.

Gjithashtu është e vërtetë që, në një ditë si ajo e dasmës, rehatia është thelbësore, kjo është arsyeja pse ne ju sugjerojmë këpucë me baze dhe takë të hollë, në këtë mënyrë që të kërceni, por edhe të jeni rehat.

Një detaj tjetër që nuk duhet anashkaluar është tufa e luleve, në këtë rast është e nevojshme të zgjidhni madhësinë e mesme, një tufë lulesh e madhe mund të ishte pompoze dhe mbase edhe pak “e rëndë”. Sa i përket bizhuterive, ato zgjidhen në bazë të proporcioneve të fytyrës.