7 gjërat që duhet të bësh pas kthimit nga pushimet

Në det, në mal ose në një qytet arti gjatë pushimeve energjia është aq e madhe sa diktohet nga dëshira për të zbuluar, relaksuar dhe shijuar kohën e disponueshme. Kjo periudhë na lejojnë të rigjenerohemi, por për të mos lejuar që gjithçka të venitet, mund të bëjmë gjëra që të kthehemi në rutinë pa stres dhe gradualisht.

Prandaj, këtu janë shtatë gjëra që duhet të bëni kur ktheheni nga pushimet:

Kohë e lirë për veten tuaj

Të jesh në gjendje të gjesh kohën e lirë për veten tënde është relaksuese për mendjen. Shijoni atmosferën e qytetit akoma gjysmë të shkretë dhe në vend që të hidheni tek zakonet e përditshme, gjeni kohën për një darkë të papritur me një mik, një moment për të lexuar, shëtitur, shikoni nga dritarja ndërsa pini diçka…

Bëni orët e duhura të pushimit dhe gjumit

Me pushime zgjoheni me dëshirën për të filluar ditën kur ju të dëshironi. E vetmja orë alarmi në pushime është ajo e orës tuaj biologjike. Mundohuni të mos ulni papritmas orët e gjumit, por bëjeni gradualisht. Pushimi është i rëndësishëm për të buzëqeshur ditën, pa stres dhe nervozizëm. Ju mund të lexoni një libër, të bini në gjumë ndërsa e lini veten të tërhiqet nga mendimet që udhëtojnë lirshëm, të dëgjoni muzikë ose thjesht të bëni gjithçka më qetë. Do të zgjoheni energjikë dhe do të pushoni.

Pastroni dhe rinovoni shtëpinë

Përdorni fundin e verës për pastrimin e shtëpisë, punët e mirëmbajtjes dhe për të rinovuar shtëpinë tuaj. Filloni të mendoni për aktivitetet e vjeshtës së bashku me partnerin dhe fëmijët dhe organizoni punën tuaj duke filluar nga vendi juaj i punës, dëshirat, projektet e reja.

Planifikoni një udhëtim të shkurtër

Momentet e kohës së lirë janë thelbësore për të përballuar punën dhe angazhimet e familjes. Nuk ka nevojë për udhëtime ekzotike apo ëndrrën e festave të ardhshme të Krishtlindjeve. Vetëm një fundjavë, dy ditë në mes të vjeshtës për të shkuar dhe zbuluar destinacionet e shkëlqyera në Evropë, në qytet ose të zhytur në natyrë. Është gjetje ideale.

Investoni në veten tuaj dhe planifikoni aktivitetet e familjes

Nëse doni të përmirësoni pozicionin tuaj profesional, filloni tani. Ju mund të mësoni rreth kurseve interesante të disponueshme në zonën tuaj dhe të regjistroheni. Mos harroni se kurrë nuk do të vijë një kohë kur do të jeni të lirë ose gjërat do të bëhen më të lehta. Koha e duhur për të përmirësuar jetën tuaj është tani. Edhe me koston e të pasurit një shtëpi më pak të rregullt, mos e shtyni atë që ju intereson vërtetë.

Lëviz me biçikletë ose në këmbë

Drejtimi i biçikletës rrit humorin, përmirëson shëndetin kardiovaskular dhe stërvit mendjen tuaj. Përveç kësaj, kjo alternativë ju lejon të qëndroni në formë lehtësisht dhe të ndjeni një valë të freskët lirie.  Sipas hulumtimeve të fundit, ata që lëvizin me biçikletë me një ritëm mjaft të shpejtë priren të kenë një jetëgjatësi pesë vjet më të gjatë se mesatarja.

Një trajtim bukurie? Nuk është kurrë ide e keqe

Për ta mbajtur lëkurën mirë pas pushimeve, do të jetë e nevojshme të eliminoni qelizat e vdekura dhe të bëni një pastrim delikat të fytyrës dhe trupit për të përgatitur lëkurën për trajtime të reja. Të kesh një lëkurë të hidratuar është e rëndësishme. Pastaj gjithnjë aplikoni një vaj hidratues  ose krem ​​ushqyes.